در گزارش لینك بخر دات كام مطرح شد؛

نیازهای ارتباطی ایران در توافق با چین چیست

نیازهای ارتباطی ایران در توافق با چین چیست به گزارش لینک بخر دات کام یک کارشناس فناوری اطلاعات در تشریح نیازهای فناورانه ایران در توافق با چین اظهار داشت: گلوگاه های فعلی کشور در فضای مجازی همچون پیام رسان بومی و گوشی داخلی با این همکاری قابل حل خواهد بود.محمدامین احمدلو در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به سند توافق همکاری میان ایران و چین که می تواند منجر به حل خیلی از نیازهای ارتباطی کشور باشد، عنوان کرد: در صورتیکه ایران در این سند همکاری، تنها مصرف کننده نباشد و بتواند از ظرفیت های دانشی و انتقال تکنولوژی چین استفاده نماید، این توافق به نفع کشور است.
آینده ارتباطی جهان روی ۵G است
وی یکی از نیازهای جدی کشور را توسعه ۵G عنوان نمود و با اشاره به اینکه آینده ارتباطی جهان روی این فناوری در حال شکل گیری است، اظهار داشت: این به این معنا است که کشورمان یک سرمایه گذاری جدی و گسترده در این عرصه نیاز دارد و باید برای آن برنامه ریزی مناسب صورت گیرد. برآوردها نشان داده است که برای توسعه فراگیر ۵G در داخل کشور به سرمایه گذاری چند ده میلیاردی نیاز داریم و اپراتورهای ارتباطی هم مصرف کننده اصلی این تجهیزات هستند. با این وجود میتوان با عنایت به توافق همکاری با کشور چین، به این نیازها پاسخ داد. در این عرصه باید مشخص شود که چه سهمی را می توانیم خودمان با اتکا به شرکتهای دانش بنیان داشته باشیم و تولیدکنندگان ما در این صنعت چطور می توانند نقش آفرینی کنند.
تحقق پروژه فیبرنوری خانگی با همکاری چین
این کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات به پروژه دسترسی شبکه اینترنت ثابت مبتنی بر فیبرنوری (FTTX) بعنوان یکی دیگر از حوزه های جدی کشور برای تعامل با چین نام برد که مدت ها است بلاتکلیف باقی مانده و اظهار داشت: کشور مدت ها است که علاقمند به ورود به FTTX بوده و نیازمند یک سرمایه گذاری گسترده است تا ارتباطات فعلی که به طور عمده مبتنی بر سیم مسی است را به فیبرنوری انتقال دهد. در این حوزه با پیوست های فناوری و الزامات مورد نیاز، میتوان سهم جدی در این عرصه داشت.
احمدلو با تکیه بر اینکه باید برنامه ریزی مشخصی صورت گیرد که صرفا تبدیل به یک مصرف کننده تجهیزات خارجی نباشیم، اضافه کرد: باید توجه داشت که تعامل ما در حوزه فاوا با طرف چینی با یک کشور دست چندم در این عرصه نیست. بلکه شرکتهای چینی در حوزه تأمین کنندگان تجهیزات وندور اول دنیا به حساب می آیند و شرکتهای پیشروی دنیا در این عرصه چینی هستند.
وی افزود: در این توافق باید به توانمندی های داخلی خودمان هم تمرکز داشته باشیم و رشد داخلی را از منظر شرکت ها و تولیدکنندگان جدی بگیریم.
خروج ۲.۵ میلیارد دلاری با واردات گوشی
این کارشناس به مبحث تولید گوشی موبایل بعنوان یکی دیگر از نیازمندی های مهم کشور اشاره نمود که در سند توافق ایران و چین هم به آن اشاره شده و اظهار داشت: ما شاهد خروج ارز جدی در حوزه واردات گوشی موبایل هستیم. مطابق گزارش رسمی سال قبل مبلغی در حدود ۲.۵ میلیارد دلار به واسطه واردات گوشی موبایل، ارز از کشور ما خارج شده است.
وی اظهار داشت: ما باید به صورت جدی روی این حوزه سرمایه گذاری نماییم و ببینیم چه راهکارهایی را می توانیم به کار ببندیم تا در عین اینکه کیفیت محصولات حفظ شود و محصولات متنوع در اختیار مردم قرار گیرد، بتوانیم خروج ارز را تا حد قابل قبول و منطقی کاهش دهیم.
احمدلو ضمن اشاره به اینکه لازم است با طرف چینی تعاملات صورت گیرد تا از توانمندی های این کشور در عرصه تولید گوشی استفاده شود، تصریح کرد: الان حدود ۲۵ درصد سهم بازار گوشی کشور را چینی ها در اختیار دارند و با توجه به این که شرکتهای چینی امکان دارد علاقه مند باشند که سهمشان را در این بازار بالا برند، می شود بخشی از تولیداتشان در داخل کشور ما صورت گیرد. در همین حال حتی میتوان نیم نگاهی به بازارهای منطقه ای داشت و ایران را به هاب تولید گوشی برندهای مطرح چینی در منطقه تبدیل کرد.
سهم بازار ایران از ترانزیت داده یک ششم اهداف برنامه است
این کارشناس با اشاره به اینکه مبحث دیگری که می شود با چینی ها وارد تعامل شد بحث سرمایه گذاری در حوزه ترانزیت داده بین الملل است، اظهار داشت: طبق برنامه ششم توسعه باید تا انتهای سال ۱۴۰۰ کشور به سهم ۳۰ ترابیت بر ثانیه از بازار تبادل داده و ترانزیت داده بین الملل برسد. اما در شرایط فعلی سهم کشور ما از این بازار کمتر از ۵ ترابیت بر ثانیه است. ازاین رو این یک بازار جدی است که میتوان با عنایت به توانمندی های چین در این عرصه و موقعیت ژئوپلیتیک کشور ما، سرمایه گذاری مشترکی داشته باشیم و شاهد ارزآوری و رشد اقتصادی برای کشور باشیم.
وی یکی دیگر از نیازهای این حوزه را سرمایه گذاری در بحث تجهیزات مخابراتی عنوان نمود و افزود: سرمایه گذاری روی چیپ ست ها که یکی از گلوگاه های کشور برای توسعه محصولات به روز مخابراتی با ظرفیت های بالا است، می تواند در این همکاری مورد توجه قرار گیرد.
رفع گلوگاه کشور در حوزه پیام رسان و موتور جستجو
احمدلو با اشاره به اینکه در حوزه های نرم افزاری، خدمات پایه کاربردی مانند تولید پیام رسان ها و موتور جستجو و ایمیل بومی یکی از الزامات اسناد شبکه ملی اطلاعات است که مانند همه کشورها قابلیت حکمرانی و حاکمیت را دارد و از نظر امنیتی و حریم خصوصی هم برای هر کشوری مهم می باشد، اضافه کرد: چین در چند سال گذشته در حوزه پلت فرم های شبکه اجتماعی، پیام رسان و موتور جستجو توانسته به یک ظرفیت جدی برسد و نیازمندی و وابستگی به پلت فرم های آمریکایی را قطع کرده است. ازاین رو ما می توانیم از تجربیات این کشور در جهت انتقال دانش فنی و رفع گلوگاه های فعلی استفاده نماییم.
وی افزود: از طرفی برخی عدم توسعه در حوزه پیام رسان و موتور جستجوی بومی را بازار کوچک و محدود داخل می دانند، ازاین رو میتوان با این اشتراک، تولید پیام رسان را با هدف در اختیار گرفتن بازارهای منطقه ای و کشورهای فارسی زبان و مسلمان در دستور کار قرار داد.
این کارشناس با تکیه بر اینکه از خیلی از گلوگاه های فعلی کشور در حوزه ICT از بعد فناورانه و یا بعد بازار میتوان با مشارکت با کشور چین رد شد، تصریح کرد: میتوان در این حوزه با عنایت به بازار بزرگی که کشور چین در اختیار دارد، در عرصه تولید محتوایی تبادلاتی داشته باشیم. در این سند همکاری مهم این است که برای حفظ منافع کشور و ارتقای توان تولیدکنندگان داخلی، فراتر از مقوله خرید محصولات و تجهیزات به این همکاری نگاه نماییم و با این کشور تعامل راهبردی و گسترده در سطح بالا داشته باشیم.


منبع:

1400/02/07
18:27:51
5.0 / 5
495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲