گزارش فناوری مهر؛

اقدامات جهانی مقابل گوگل پلی و اپ استور

اقدامات جهانی مقابل گوگل پلی و اپ استور لینک بخر دات کام: کشورهای مختلف یکی بعد از دیگری مقابل انحصارطلبی فروشگاه های اپلیکیشن اپل و گوگل قوانینی وضع و تلاش می کنند به زورگویی آنها به توسعه دهندگان اپ بومی اختتام دهند.به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از مهر، هم اکنون یکی از پر سود ترین صنایع، توسعه نرم افزار و اپلیکیشن و البته بازی های کامپیوتری برای موبایل است. این بازار پر سود فرصت رشد بسیاری برای شرکت های کوچک و متوسط فراهم می آورد و البته یک منبع ایجاد شغل نیز بشمار می رود.
هرچند ظاهر این صنعت بسیار خوش آب و رنگ بنظر می رسد اما زیر پوسته آن چالش های خیلی از معرفی و عرضه گرفته تا هزینه های انبوه وجود دارد. شاید یکی از چالش های مهم در راه رشد توسعه دهندگان، فروشگاه های اپ باشد.
اپل و گوگل ۲ بازار بزرگ اپلیکیشن را اداره می کنند. ورود به بازارهای این شرکتها یک چالش و ادامه حضور و درآمدزایی در آن چالش دیگری است.
سال ها است که این شرکتها باتوجه به قدرت انحصاری خود شرایطی را بر توسعه دهندگان تحمیل می کنند که عملاً امکان رشد و نوآوری را کم می کند. علاوه بر آن کمیسیون های بالای ۱۵ تا ۳۰ درصدی که این دو شرکت از توسعه دهندگان دریافت می کنند نیز اعتراضات زیادی را در پی داشته است. از طرف دیگر پروسه بررسی و اجازه ثبت اپلیکیشن در فروشگاه های اپ و اجبار به استفاده از سیستم پرداخت اپل و گوگل نیز مشکل ساز بوده است.
به بیان دیگر این شرکتها برای حفظ قدرت و درآمد خود بازار اپلیکیشن ها را مختل می کنند.
در پی انتظارات مردم و فشار قانونگذاران شرایط درحال تغییر است و فروشگاه های این شرکتها تحت فشار هستند تا کنترل خود بر بازار را کاهش دهند. هرچند این امر کار ساده ای نیست اما قانونگذاران در سراسر جهان خودرا آماده کرده اند تا با تصویب قوانینی جدید با اپل و گوگل مقابله کنند اما حالا در پی انتظارات مردم و فشار قانونگذاران، این شرایط درحال تغییر است و فروشگاه های این شرکتها تحت فشار هستند تا کنترل خود بر بازار را کاهش دهند. هرچند این امر کار ساده ای نیست اما قانونگذاران در سراسر جهان خودرا آماده کرده اند تا با تصویب قوانینی جدید با اپل و گوگل مقابله کنند.
آمریکا برای کنترل قدرت اپل و گوگل دست به کار شد
تلاش ها برای قانونمند کردن اپل و گوگل از مرداد ماه سال جاری بیشتر شد. در اوایل مرداد گروهی از سناتورهای آمریکایی لایحه ای را با هدف تغییر ساختار عملکرد فروشگاه های اپ گوگل و اپل ارائه کردند. لایحه پیشنهادی «قانون بازارهای اپ آزاد» نام دارد و به اپراتورها اجازه نمی دهد توسعه دهندگان را وادار کنند از سیستم های پرداخت شان استفاده کنند. این بخش مالکان بازارهای اپ را مجبور می کند تا به کاربران اجازه دهند نرم افزارها را از فروشگاه های اپ طرف سوم روی دستگاه هایشان دانلود و نصب کنند.
ایمی کلوبوچار، ریچارد بلومنتال (سناتورهای دموکرات) با همکاری مارشابلک برن (سناتور جمهوریخواه) از این لایحه پشتیبانی می کردند.
تغییر در سیاست اپل زیر بار فشارها
هرچند لایحه ارائه شده به کنگره آمریکا با موانع زیادی همچون لابی گری گسترده اپل روبرو شد، اما به ایجاد جریانی منتهی شد که این شرکت را وادار به انجام تغییراتی کرد.
انتقادات و افشاگری ها دراین زمینه ادامه داشت تا زمانیکه اپل اعلام نمود برای تسویه شکایت گروهی از توسعه دهندگان اپ علاوه بر پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار غرامت، تغییراتی در اپ استور خود به وجود می آورد.
این شرکت اعلام نمود مجموعه ای از محدودیت های بازاریابی ایمیلی را حذف می کند. به عبارت دقیق تر اپل به توسعه دهندگان نرم افزار برای iOS اجازه می دهد با مشتریان شان تماس برقرار کنند. همین طور توسعه دهندگان با بهره گیری از اطلاعاتی که از داخل اپ هایشان جمع آوری می کنند، می توانند گزینه های پرداخت خارج از اپ استور را برای مشتریان فراهم آورند.
شکایت مذکور توسط گروه کوچکی از توسعه دهندگان نرم افزار در ۲۰۱۹ میلادی ثبت شده و اپل را به سبب دریافت کمیسیون ۳۰ درصدی از خرید مربوط به اپ استور، به نقض قانونی آنتی تراست (ضدانحصار) متهم کرده بود.
این تغییر هرچند چندان بزرگ به نظر نمی رسد اما اهمیت زیادی برای توسعه دهندگان نرم افزار دارد. در کنار این موارد این شرکت تعهد کرد برنامه ای برای پشتیبانی از کسب وکارهای کوچک اپ استور طراحی کند. طی این برنامه توسعه دهندگانی با درآمد کمتر از یک میلیون دلار در سال می توانند درخواست پرداخت کمیسیون ۱۵ درصدی را در اپل ثبت کنند.
استرالیا خواهان قانونمند شدن خدمات پرداخت اپل و گوگل
از سوی دیگر جنش واکنش نسبت به عملکردهای اپ استور اپل و گوگل پلی به استرالیا نیز رسید. جاش فرایدنبرگ خزانه دار این کشور در اوایل شهریور ماه اعلام نمود مشغول بررسی پیشنهاداتی برای وضع قانونی جهت نظارت بر خدمات پرداخت شرکت های بزرگ همچون اپل و گوگل است.

سرویس هایی مانند اپل پی، گوگل پی و وی چت پی چین طی سالهای اخیر به سرعت فراگیر شده اند اما خدمات مذکور بعنوان سیستم های پرداخت طراحی نشده اند و در نتیجه خارج از چهارچوب قانونگذاری شده، فعالیت می نمایند.
به عقیده فرایدنبرگ اگر هیچ کاری برای اصلاح وضعیت فعلی انجام نشود، شرکت های بزرگ آمریکایی به تنهایی سیستم های پرداخت را تعیین می کنند.
وضع قانون آنتی گوگل در کره جنوبی
در این میان جدی ترین اقدام برای کنترل قدرت اپراتورهای اپ استور از طرف کره جنوبی انجام شد. قانونگذاران این کشور اصلاحاتی در قانون کسب وکار ارتباطات تصویب کردند تا به اپل و گوگل اجازه ندهند با سواستفاده از قدرتشان در بازار، سیستم های پرداخت مشخصی را به توسعه دهندگان محتوا برای موبایل ها تحمیل کنند.
همچنین اپراتورهای فروشگاه های اپ اجازه ندارند بررسی یا حذف محتوای موبایل را بطور ناعادلانه به تأخیر بیندازند.
دولت کره جنوبی اپراتورهای بازار اپ را ملزم می کند از لطمه زدن به حقوق کاربران اجتناب و از حقوق و منافع آنها محافظت کنند. در کنار این موارد دولت می تواند از اپراتورهای بازار اپ تحقیق کند و درباب پرداخت، لغو یا بازپرداخت مبالغ در این بازارها بعنوان میانجی عمل کند.
تصویب قانون مذکور در کره جنوبی به توسعه دهندگان نرم افزار قدرت انتخاب بیشتری برای انتخاب سیستم پرداخت می دهد و احتمالاً نشان دهنده تغییری در شیوه مدیریت اپ استورهای گوگل و اپل خواهد بود.
کره جنوبی اولین کشور جهان است که قانونی برای کنترل اپ استور اپل و گوگل وضع کرده که به قانون «آنتی گوگل» مشهور شده است.
واکنش هند به کمیسیون های ۳۰ درصدی اپل
در این میان یک سازمان غیر انتفاعی در هند نیز از اپل شکایت کرده است. در این شکایت ادعا شده کمیسیون ۳۰ درصدی که این شرکت دریافت می کند هزینه های توسعه دهندگان را بیشتر می کند و در نتیجه به مشتریان و رقابت خسارت می زند.
در قسمتی از شکایتنامه آمده است: دریافت کمیسیون ۳۰ درصدی بدان معنا است که برخی توسعه دهندگان اپل هیچگاه وارد این بازار نمی شوند. چنین روندی به مشتریان ضرر می زند.
البته اپل با اتهامات مشابهی در یک پرونده آنتی تراست در اتحادیه اروپا نیز روبرو است. سال قبل رگولاتورهای این منطقه تحقیقاتی درباره محدودیت ها و کمیسیون ۳۰ درصدی شروع کردند که اپل بر توسعه دهندگان برنامه تحمیل می کند.
ژاپن هم اپل را به زانو در آورد
پس از تصویب قانون مقابل اپل و گوگل در کره جنوبی، ژاپن نیز توانست اپل را وادار کند برخی سیاست های خود در اپ استور را تغییر دهد.
این شرکت آمریکایی برای تسویه یک شکایت از طرف «کمیسیون تجارت عادلانه ژاپن» حاضر شد به تعدادی از اپ ها اجازه دهد لینک هایی به وب سایتشان فراهم آورند تا کاربران بتوانند بطور مستقیم از آنها خرید کنند. این تغییر کوچک به توسعه دهندگان برنامه اجازه می دهد کمیسیون ۳۰ درصدی اپل را دور بزنند.
به گفته رگولاتور مذکور این تغییر به اندازه ای تأثیرگذار بود که سبب شد تحقیق ۵ ساله از اپل بسته شود. موضوع تحقیق گفته شده اپ های ویدئو و موسیقی بود. چنین تغییری به توسعه دهندگان کوچک اجازه می دهد بطور مستقیم با مشتری ارتباط برقرار و حساب ها و پرداخت هایشان را مدیریت کنند. این تغییر از سال آینده میلادی در سراسر جهان اجرا می شود.

چالشهای ایران برای مقابله با قلدری فروشگاه های گوگل و اپل
البته سابقه دستبرد به حقوق و حریم خصوصی کاربران ایرانی توسط اپراتورهای اپ استورهای آمریکایی به سال ۹۶ مربوط است. در آن زمان گوگل و اپل حذف اپلیکیشن های ایرانی را شروع کردند و اپ ارائه دهندگان خدمات تاکسی آنلاین در ایران نیز از گوگل و اپل حذف شد. در سال ۹۸ نیز تلگرام طلایی و هاتگرام نیز از گوشیهای کاربران ایرانی حذف شد که بهانه این کار نا امن بودن اپ ها اعلام شده بود.
این در حالی است که طی روزهای گذشته ۴ اپلیکیشن ایرانی آپارات، فیلیمو، بلد و طاقچه در گوگل پلی حذف شدند. قبل تر نیز اپلیکیشن های ایرانی روبیکا و ذره بین توسط گوگل پلی حذف شدند و در پی آن مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه ای این اقدام را محکوم نمود. هرچند سابقه برخورد اپ استورهای خارجی با برنامه های ایرانی طولانی است، اما تا حالا واکنش جدی و عملی از طرف مسئولان ذیربط دیده نشده است.
در این میان نبود استقلال در خدمات کاربردی فضای مجازی و وابستگی کشور به خدمات گوگل سبب شده این شرکت و سایر سرویس دهنده های آمریکایی نسبت به کاربران ایرانی اعمال قدرت کنند و رفتارهای یکجانبه ای داشته باشند.
به اذعان کارشناسان این حوزه، راه حل مقابله با تمام تحریم های فضای مجازی و قطع وابستگی ها در این عرصه، توسعه شبکه ملی اطلاعات است و برای آنکه بتوانیم سرویسی جایگزین برای این خدمات پیدا نماییم، در وهله اول باید پلتفرمی توسعه داد که خدمات مناسب را به مردم ارائه نماید.
بررسی ها حاکی از آنست که ما در بیش از ۹۹ درصد خدمات پایه کاربردی به API گوگل وابستگی داریم و تنها راه این قطع وابستگی ایجاد استقلال در لایه خدمات پایه در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است. این مساله در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات نیز تاکید گردیده است.
از سوی دیگر باتوجه به روند رویدادهای اخیر بنظر می رسد ایران برای حفاظت از اپلیکیشن های داخلی نیازمند ساز وکاری است که پلت فرم های خارجی را وادار به اطاعت از خود کند. اما دراین زمینه چالش هایی وجود دارد. میثم علیزاده، استاد دانشگاه هاروارد و پژوهشگر فوق دکتری «علوم اجتماعی محاسباتی» به چند چالش دراین زمینه اشاره می کند.
او به خبرنگار مهر می گوید: اولین چالش دراین زمینه تحریم ها است. پلت فرم های مختلف در قوانین مربوط به تحریم کشورها جستجو می کنند و با استناد به یک بند فعالیت اپلیکیشن ها را مسدود می کنند. بعنوان مثال حذف فیلیمو از پلی استور گوگل با استناد به بندهای خاصی از تحریم ها مقابل ایران انجام شده است. در حقیقت تحریم ها دست آویزی هستند که شرکتها با چنگ زدن به آنها درخواست های ما را زیر سوال می برند.
وی یکی دیگر از دلایل را فیلترینگ عنوان می کند و می گوید: با فیلتر شدن اپلیکیشنی در داخل یک کشور از تعداد کاربران و بازار آن کاهش می یابد. در نتیجه اهمیت بازار کشور مذکور برای پلت فرم خارجی کاهش پیدا می کند و نسبت به قوانین و درخواست های آن واکنشی نشان نمی دهد.
علیزاده در بخش دیگری از سخنانش می گوید: مشکل دیگر آنست که قانون مدون و کاملی برای پلت فرم های داخلی وجود ندارد. وقتی یک پلت فرم خارجی با اعتراضی از طرف یک کشور روبرو می شود، آمار مختلف مانند حجم بازار و همین طور قوانین محلی کشور مذکور را بررسی می کند. علاوه بر آن شیوه اجرای قانون در کشور مذکور نیز بررسی می شود.
وی اضافه کرد: اگر قانون محلی برای پلت فرم های داخلی بطور تمام و کمال اجرا شود، پلت فرم خارجی قضیه درخواست کشور را جدی تلقی می کند. اما هنگامیکه این شرکت با شکایت از طرف کشوری روبرو می شود که قوانین حافظت از داده یا فعالیت در فضای مجازی جدی ندارد، طبیعتاً خودرا ملزم نمی بینند تا درخواست ها را اجرا نماید.
اگر قانون محلی برای پلت فرم های داخلی بطور تمام و کمال اجرا شود، پلت فرم خارجی قضیه درخواست کشور را جدی تلقی می کند. اما هنگامیکه این شرکت با شکایت از طرف کشوری روبرو می شود که قوانین حافظت از داده یا فعالیت در فضای مجازی جدی ندارد، طبیعتاً خودرا ملزم نمی بینند تا درخواست ها را اجرا نماید وی در ادامه می افزاید: بنا بر این تمام اقداماتی که انجام می دهیم در حد صدور بیانیه باقی می ماند و تأثیر چندانی در مذاکره با پلت فرم ها نخواهد داشت.
علیزاده دراین باره می گوید: اگر واقعاً حذف اپلیکیشن های ایرانی در اپ استورها برای ما مهم باشد، باید آنرا بعنوان یکی از نکات تفاهم نامه در مذاکرات برای تحریم ها اضافه نماییم. برای اینکه خیلی از کسب و کارهای ما خواه از پلت فرم های داخلی یا خارجی استفاده کنند تحت تأثیر قرار می گیرند.
به اعتقاد او باید دیپلماسی سایبری به مذاکرات مربوط به تحریم ها افزوده شود. اما در کنار آن باید قانون مدون و کاملی درباره فعالیت، تبلیغات، رعایت حریم شخصی و حفاظت از داده های شهروندان در فضای مجازی تهیه شود که نخبگان، دانشگاهیان و صاحبان پلت فرم های داخلی آنرا بررسی نموده باشند.
این کارشناس درباب اهمیت قانون مدون سایبری می گوید: حالا ترکیه هم پلت فرم ها را جریمه می کند. در حقیقت این کشور با استناد به قانون پلت فرم ها را محکوم می کند. روسیه هم با استناد به قانون سختگیرانه اش پلت فرم ها را جریمه می کند. بدین سبب تصویب قانون اهمیت زیادی دارد. برای وضع چنین قانونی باید با متخصصان، دانشگاهیان و صاحبان پلت فرم های داخلی مشورت شود و از طرف دیگر توانایی فنی کشور و پلت فرم ها نیز در نظر گرفته شود.


منبع:

1400/06/24
12:56:13
5.0 / 5
490
تگهای خبر: آنلاین , اپل , بازی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱