فعالان فضای مجازی مطرح كردند؛

الزامات جهاد تبیین در فضای مجازی

الزامات جهاد تبیین در فضای مجازی فعالان فضای مجازی پاک، لزوم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور و تحقق حاکمیت سایبری مستقل انقلاب اسلامی را همچون الزامات جهاد تبیین در فضای مجازی عنوان کردند.به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از مهر، هفتاد و هشتمین محفل هم افزایی فعالان فضای مجازی پاک به بررسی فرمان اخیر مقام معظم رهبری در مورد «جهاد تبیین» در فضای مجازی اختصاص یافت.
در این نشست سیدعلیرضا آل داوود پژوهشگر فضای مجازی ضمن اشاره به این که اولین بار نیست که مقام معظم رهبری دستور جهاد داده اند و در سال ۹۵ هم به بحث جهاد کبیر اشاره داشتند، اظهار داشت: از آنجاییکه الان در فضای مجازی بخصوص در شبکه های اجتماعی خارجی با فضایی غیراخلاقی مواجه هستیم رهبر انقلاب به مبحث رعایت اخلاق و ادب اهتمام ویژه ای داشته اند. در همین حال شاهد می باشیم که در این فضا، دشمن از انواع فناوری ها در حوزه هایی مانند علوم داده و هوش مصنوعی برای تولید محتوای هدفمند و مهندسی ذهن مخاطب استفاده می نماید که باید در این حوزه تبیین صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در نوروز ۱۴۰۰ هم ضمن اشاره به این که فضای مجازی رها شده است و این فضای ول افتخار نیست، بر لزوم جهاد تبیین تاکید داشته اند، اظهار داشت: باید در بحث جهاد تبیین، این مورد روشنگری شود که شبکه ای مانند اینستاگرام ضد ارزش های اسلامی و ایرانی ما فعالیت می کند. شبکه های اجتماعی خارجی الان اقدامات خصمانه ای را در بستن صفحات رسمی ارگان های رسمی کشور به کار گرفته اند.
آل داوود ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص قوی شدن، اضافه کرد: در فضای مجازی علاوه بر کنشگری در مقابل پلت فرم های خارجی، با توسعه سخت افزار و نرم افزار و فناوری های نوظهور می توانیم قوی شویم.
وی به تاکید رهبر انقلاب در مورد شبکه ملی اطلاعات بعنوان راهبرد حضور در فضای مجازی اشاره و تصریح کرد: قسمت بسیار مهم «جهاد تبیین» در فضای مجازی تبیین چرایی و ضرورت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور است. پیشرفته ترین کشورهای دنیا شبکه ملی اطلاعات دارند و به بومی سازی و حکمرانی فضای مجازی و حاکمیت سایبری اهمیت می دهند. اینها الزامات «جهاد تبیین» در فضای مجازی است. این در شرایطی است که وقتی از شبکه ملی اطلاعات سخن می گوئیم به ما حمله می شود.
این پژوهشگر فضای مجازی ضمن اشاره به طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی بعنوان یکی موضوعات روز جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: سوال این است که آیا این طرح در جامعه به درستی تبیین شده است؟ جواب خیر است. در حالیکه این طرح به نفع کسب و کارهای فضای مجازی و مقابله با بی قانونی در این فضا است. اما به علت عدم تبیین با واکنش های منفی روبرو شده است.
وی تبیین و روشنگری را نقطه مقابل ابهام و جهاد را آماده شدن برای رزم و فعالیت عملیاتی برشمرد و اظهار داشت: «جهاد تبیین» یعنی یک جریان جهادی انقلابی برای ابهام زدایی از موضوعات در سطح جامعه وجود داشته باشد.
آل داوود ضمن اشاره به این که بهره گیری از فناوری های روز مانند علوم شناختی، بیگ دیتا، هوش مصنوعی و داده کاوی برای اقناع سازی مخاطب ضروری می باشد، اظهار داشت: با این فناوری ها میتوان نقشه راه گام دوم انقلاب را تبیین کرد.
وی با اشاره به اینکه الان مخاطبان ایرانی به واسطه فضای مجازی و حضور در پلت فرم های خارجی تغییر ذائقه پیدا کرده و نسبت به ارزش های خودشان گرفتار ابهام شده اند، اظهار داشت: در صورتیکه بتوانیم این فضا را برای کاربران ایرانی تبیین نماییم و تاب آوری مردم را در مورد حملات شناختی دشمن بالا ببریم، بخشی از این جهاد را انجام داده ایم.
این پژوهشگر ضمن اشاره به این که ما با ۳ ضعف در جبهه انقلاب فضای مجازی مواجه هستیم، اظهار داشت: آمادگی مدیریت انقلابی در حوزه حاکمیت سایبری نداریم. ضعف گفتگوی هدفمند با هم داریم و در مورد توزیع قدرت هم ضعف داریم. ما در حوزه تبیین و رسانه ضعف داریم. باید تکلیف خویش را در زمینه حاکمیت سایبری انقلاب اسلامی مشخص نماییم. در عصر جنگ اطلاعات کشوری که نگاهی به حاکمیت سایبری مستقل خود نداشته باشد بازنده این جنگ است.
وی ضمن اشاره به برخورد شبکه های اجتماعی امریکایی با دونالد ترامپ در روزهای انتخابات این کشور عنوان کرد: حاکمیت سایبری آمریکایی ها اجازه نمی دهد که شخصی مانند ترامپ خلاف این حاکمیت رفتار کند و با آن مقابله می کند.
آل داوود با تکیه بر این که ما هم باید حاکمیت سایبری مستقل انقلاب اسلامی داشته باشیم، افزود: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اساسا به نفع کسب و کارهای داخلی است. ما باید در بین مدت پلت فرم های خودمان را در کشورهای منطقه داشته باشیم و در دراز مدت بتوانیم شبکه فراملی اطلاعات در مقابل هژمونی آمریکا عرضه نماییم. این اقدام عاجل برای حاکمیت مستقل سایبری و قوی تر شدن، ضروریست.
برخی به جای «جهاد تبیین»، «روزه سکوت» اختیار کردند
در این نشست محمدمهدی حبیبی فعال فضای مجازی هم ضمن اشاره به قدرت فتوای رهبری در جامعه و دستور «جهاد تبیین» اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در فضای مجازی این است که ما با شبهات بسیاری در این فضا مواجه هستیم و نبود رهبران میانی سبب شده، شاهد ابهامات بسیاری باشیم.
وی اظهار داشت: متأسفانه برخی در فضای مجازی به جای «جهاد تبیین»، «روزه سکوت» گرفته و سکوت اختیار کرده اند. سازمان صدا و سیما در ۸ سال گذشته برای سواد فضای مجازی چه کار کرده است؟ مردم سواد زندگی در فضای مجازی ندارند و مسئول آن حاکمیت است.
حبیبی ضمن اشاره به طرح پشتیبانی از کاربران فضای مجازی و سکوت مسؤلان آن اظهار داشت: چرا کسی مسئولیت این طرح را برعهده نمی گیرد؟ گفته می شود که این طرح سبب مهاجرت نخبگان فناوری اطلاعات شده است. چرا برای این طرح تبیین رسانه ای وجود ندارد و افراد در مورد آن توجیه نیستند؟ بخشی از جهاد تبیین این است که در مورد این طرح شفاف سازی شود.
این کارشناس با تکیه بر این که باید بپذیریم که اگر حاکمیت ما در فضای مجازی از دست برود، همه چیز ما از دست رفته است، تصریح کرد: رویکرد عقلایی و چاره نهایی در حوزه فضای مجازی، بومی سازی پلت فرم ها و خدمات در داخل کشور است تا کاربران از خدمات داخلی استفاده کنند. در کنار آن، بخشی از جهاد تبیین هم باید در ارتباط با کنترل فضای مجازی باشد تا ورودی جامعه و کاربران مورد حفاظت قرار گیرند.
به گفته وی، «جهاد تبیین» یک مفهوم اسلامی و یک فرهنگ ادبیاتی است و در این فضا باید ثبات قدم داشت و در موضعی که حق است باید مستحکم ایستاد.

1400/07/26
23:05:31
5.0 / 5
602
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲