چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟ لینک بخر دات کام: طبق گفته سخنگوی دولت بیش از 8 میلیون نفر توانسته اند از خدمات پنجره واحد بهره مند شوند و 17 درصد باقی مانده دستگاهها هم یا درحال اتصال هستند یا مسائل فنی دارند که مقرر است حل شود.به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از ایسنا، به خدمتی هوشمند گفته می شود که بدون مراجعه حضوری، بصورت برخط و بدون ارسال هر گونه مدرکی قابل دریافت باشد که مورد آخر کار دشواری است و نیازمند اتصال بانکهای اطلاعاتی همه دستگاه های دولتی به همدیگر است تا اطلاعات خودرا با هم به اشتراک گذارند.

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند هم ارائه دهنده خدمات دولتی بصورت یکپارچه، سریع و آسان به عموم مردم است که حالا در راه آماده سازی و بهره برداری قرار دارد. دستورالعمل اجرائی اتصال دستگاه های اجرائی به "پنجره واحد خدمات هوشمند دولت" شامل اولویت ها، اصول حاکم و ضوابط ساماندهی با همکاری دبیرخانه شورای اجرائی فناوری اطلاعات و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و طبق قانون برای تصویب نهایی به شورای اجرائی فناوری اطلاعات ارائه شد. همین طور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اولویت اتصال و راه اندازی این پنجره را با دستگاه های دولتی دانسته و گفته بود وزارتخانه های مختلف و سازمان های ذیل این دستگاهها باید در گام نخست، پنجره واحد خودرا راه اندازی کنند.

بر این اساس بمنظور تحقق دولت یکپارچه هوشمند در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به پیشنهاد وزارت ارتباطات، اقداماتی برای اجرائی شدن این مسئله پیشنهاد شد که با مساعدت مجلس تبدیل به قانون شد. طبق «بند و تبصره هفت قانون بودجه» تمام دستگاه های اجرائی و نهادهای عمومی مکلف شده اند تا پایان شهریورماه سال جاری به راه اندازی پنجره واحد خدمات هوشمند خود اقدام نمایند و حداقل ۳۰ درصد از خدمات پرکاربرد خودرا بصورت کاملا غیرحضوری و برخط به مردم عرضه کنند.

در همین باره وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستگاهها و وزارت خانه های دولتی و سازمان های زیرمجموعه آنها درخواست کرده بود تا هرچه زودتر پنجره ملی خدمات دولت هوشمند خودرا راه اندازی کنند.

طبق این گزارش، علی بهادری جهرمی - سخنگوی دولت - بتازگی بیان کرده است: ۸۳ درصد دستگاهها به سامانه پنجره واحد متصل شده اند و بیش از ۸ میلیون نفر توانسته اند از خدمات پنجره واحد بهره مند شوند؛ ۱۷ درصد باقیمانده دستگاهها هم یا درحال اتصال هستند یا مسائل فنی دارند که مقرر است حل شود.

طی روزهای گذشته هم سازمان فناوری اطلاعات در گزارشی که منتشر نمود به معرفی خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پرداخت. اجرای قانون کار، رفع مشکلات جامعه کارگری، هدفمندسازی یارانه ها و برنامه ریزی برای نظام تعاون کشور از اصلی ترین وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می شود. هم اکنون پنج زیرمجموعه از بدنه اصلی وزارت تعاون، خدمات الکترونیکی خود بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس https: //my.gov.ir/ ارائه می دهند.

گفتنی است قبل از این مدیر کل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی اعلام نموده بود با اتصال با اتصال سازمان برنامه و بوجه کشور و مرکز ملی آمار ایران تعداد دستگاه های متصل به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از مرز ۱۰۰ دستگاه عبور کرده است.

طبق گفته وی اولین مرحله اتصال دستگاهها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند درحال تکمیل است و در گام بعدی بدنبال افزایش کیفیت خدمات ارائه شده در این درگاه هستند.

فولادیان عدم همکاری تعدادی از دستگاه های پرمخاطب در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت به سبب نداشتن پنجره واحد خدمات، نبود سامانه متمرکز با امکان احراز هویت الکترونیکی، عدم تحویل برخی سرویس ها از طرف دستگاهها و نقص داده در بعضی پایگاه داده های پایه ملی را با اهمیت ترین مشکلات دراین زمینه عنوان کرده و ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر این مشکلات برطرف شوند.

منبع:

1401/09/12
10:07:39
5.0 / 5
400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲