جزئیات نحوه حذف قبوض كاغذی برق

جزئیات نحوه حذف قبوض كاغذی برق لینك بخر دات كام: قبوض كاغذی در فهرست بایدهای دولت برای حذف شدن قرار گرفته و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، مشتركان برق از شروع مهرماه بجای دریافت قبض كاغذی برق اطلاعات مصرف خودرا بوسیله پیامك دریافت خواهند كرد.


به گزارش لینك بخر دات كام به نقل از ایسنا، اواخر پاییز سال قبل بود كه محمدجواد آذری جهرمی- وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات- از صرفه جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض كاغذی آب، برق، گاز و تلفن خبر داد و اظهار داشت: با این صرفه جویی می توان كارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس كرد.
روز گذشته وزیر ارتباطات با انتشار تصویری از قبض مخابرات در جوی آب در صفحه اینستاگرام خود، خواهان اجرایی شدن پروژه حذف قبوض كاغذی تا شهریور ماه ۱۳۹۸ شد.
وزیر ارتباطات نوشته بود: این صحنه ای است كه یكی از شهروندان از شهرك غرب تهران برایم فرستاده است. به نظرتون این جوی آب، پول داره این قبوض رو پرداخت كنه؟ قبض با هزینه قابل توجه چاپ می شه كه دور ریخته بشه؟

وی تصریح كرده كه این ماه به خاطر ضعف در نظارت بر شبكه پستی، كارانه مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شركت ملی پست پرداخت نخواهد شد. مدیر منطقه پستی مربوطه هم توبیخ خواهد شد؛ از مدیرعامل مخابرات ایران هم می خواهم پروژه حذف قبوض كه بایستی تا شهریورماه ۱۳۹۸ اجرایی شود را بموقع به اتمام برساند تا بیشتر از این شاهد اتلاف منابع كشور نباشیم.
از طرف دیگر، آمارها از آن حكایت می كند كه ۳۵ میلیون كنتور برق، حدوداً همین تعداد كنتور آب و ۲۰ میلیون كنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان داده است یك میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان برای قبوض خدماتی هزینه می شود. بگفته آذری جهرمی ظرفیت كامل دولت الكترونیكی برقرار است كه تمام این قبوض را به صورت الكترونیكی صادر كند.
در این راستا، حذف قبوض كاغذی در امتداد سیاست های دولت الكترونیك و جزو برنامه های وزارت نیرو قرار گرفت و مقرر است به مرور زمان قبض كاغذی حذف شده و اطلاعات قبض به صورت پیامك و سایر درگاه ها مانند همراه برق و… به اطلاع مشترك برسد. بر این اساس طرح ملی قبض سبز ۱۹ خردادماه توسط وزیر نیرو رونمایی و پروسه حذف قبوض كاغذی در سراسر كشور به صورت رسمی آغاز شد.
آغاز حذف قبوض كاغذی برق در همه استان ها
بر این اساس، غلامرضا رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع شركت توانیر- در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه طبق برنامه ریزی های انجام شده از شروع مهرماه سال جاری كلیه قبوض كاغذی برق حذف می شود، اظهار كرده بود: بجای این قبوض اطلاعات مربوط به مصرف و صورت حساب برق مصرفی مشتركین به صورت الكترونیكی در اختیار آنها قرار می گیرد. پیش بینی میزان صرفه جویی سالیانه از محل حذف كاغذ و سایر ملزومات مورد نیاز حداقل ۱۵۰ میلیارد تومان در كشور برآورد می شود.
وی به این سوال كه حذف قبوض كاغذی برق از كدام استان ها شروع می شود، پاسخ داد: اقدام برای حذف كاغذی قبوض برق به صورت همزمان در همه استان ها شروع شده است. البته تجربه این كار در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد و مدت هاست كه حذف قبض كاغذی در این استان انجام شده و مورد استقبال مشتركین برق واقع شده است.
بگفته معاون هماهنگی توزیع توانیر قبض كاغذی برای ۸۳۰ هزار مشترك برق در سیستان و بلوچستان حذف گردیده است. هم چنین در تهران عملیات اجرایی شروع شده ولی تابحال قبوض كاغذی حذف نشده است. در این راستا قبل از این حسین صبوری - مدیر عامل شركت توزیع نیروی برق تهران بزرگ- به ایسنا اظهار داشته بود: در شهر تهران ۴.۵ میلیون مشترك وجود دارد. یعنی باید شماره همراه ۴.۵ میلیون اخذ، شماره های قبلی اصلاح و بازبینی شود. سایر زیرساخت ها و برنامه ها نیز در حال اجرا می باشد و تهیه است و به محض اینكه انجام شد، این تصمیم به صورت فازبندی شده صورت خواهد گرفت.
همین طور عبدالله نثار - معاون فروش و خدمات مشتركین شركت توزیع نیروی برق استان زنجان- اعلام نموده است: مشتركان برق استان زنجان می توانند برای دریافت قبض برق به صورت پیامكی شماره هفت رقمی رمز كامپیوتر موجود در قبض برق خودرا با تلفن همراه خود به شماره ۵۰۰۰۴۹۲۷ ارسال كرده و مبلغ كاركرد ماهیانه برق خودرا دریافت نمایند.
اما حسین كریمی -مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق اهواز - نیز از ارسال صورتحساب برق مصرفی مشتركین این شركت به صورت پیامكی از شروع شهریورماه سال جاری آگاهی داده و گفته است: مشتركان برق می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه الكترونیكی مشتركین اقدام نمایند. همین طور می توان با مراجعه به امور مشتركین برق منطقه ای كه اشتراك در آن محل قرار دارد، نسبت به ثبت شماره تلفن همراه اقدام نمود.
شهروندان علاوه بر دو روش عنوان شده می توانند، با ارسال رمز كامپیوتر صورت حساب برق محل زندگی خود به شماره ۱۰۰۰۸۱۲۱ نسبت به ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه الكترونیكی مشتركین اقدام نمایند برای اینكه از شروع شهریورماه به بعد دیگر قبض كاغذی برق برای آنها صادر نخواهد شد.
البته شماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ برای مشتركان سرتاسر كشور بوده و ساكنان هر استان هم می توانند بوسیله این شماره و هم بوسیله شماره هایی كه توسط مسئولین توانیر هر استان اعلام می شوند نسبت به ارسال اطلاعات خود اقدام نمایند.
چگونه باید با قبض كاغذی خداحافظی كرد؟
در مورد اقدامی كه مشتركان برای حذف قبوض كاغذی برق خود باید انجام دهند، اینگونه توضیح داده شده كه روش های متنوعی برای ثبت شماره همراه مشتركین در سامانه های صدور قبض از طرف شركت های توزیع نیروی برق در استان ها اعلام شده است. همین طور همه مشتركان در سطح كشور می توانند با ارسال *۱* شناسه قبض # به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض كشور اقدام نماید.
این اقدام باید با شماره همراهی صورت گیرد كه مسئولیت پرداخت صورت حساب برق را برعهده دارد یعنی مالك، مستأجر و یا هر فرد دیگری كه مسئولیت صورت حساب برق از طرف مالك به وی واگذار شده است. بعد از آن راهنمایی لازم در چارچوب پیامك در اختیار مشترك قرار خواهد گرفت.
قبل از این نیز حسین صبوری در این مورد به ایسنا توضیح داده بود: مشترك باید شماره شناسه خودرا به همراه ستاره یك (۱*) به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ پیامك كند. چنانچه فردی هم مالك خانه نیست و مستأجر است، پس از آن كه از محل مورد نظر نقل مكان كرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامك كند تا پروسه ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یك را مجدد پیامك كند. اگر مشتركی چند قبض برق دارد می تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یك به شماره مذكور پیامك كند. هم اكنون برای حدود یك میلیون مشترك كه شماره همراه آنها موجود است به صورت موازی هم قبض كاغذی و هم قبض به صورت پیامك ارسال می شود.
مشتركان فعلاً منتظر پاسخ نباشند
اما معاون هماهنگی توزیع شركت توانیر به این سوال كه آیا مشتركان پس از ارسال پیامك به شماره های مذكور باید منتظر پاسخ باشند یا خیر، اینگونه جواب داده است كه مشتركان نباید بلافاصله منتظر دریافت پاسخ بوسیله پیامك باشند. بعد از آنكه راستی آزمایی صورت گرفت، توانیر به مشتركانی كه اطلاعات آنها تأیید شده است پیامكی برای ادامه كار ارسال خواهدنمود.
منبع:

1398/04/05
01:41:38
5.0 / 5
114
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳