باتری لیتیومی جدید كه عاشق گرماست!

باتری لیتیومی جدید كه عاشق گرماست! به گزارش لینك بخر دات كام باتری های لیتیوم-پلیمر تمایل به گرمای بیش از اندازه، اتصال كوتاه و منفجر شدن دارند، در حالیكه نسل بعدی این باتری ها ضمن افزایش چشم گیر ظرفیت ذخیره و میزان شارژ، این مشكلات را دور می زنند.


به گزارش لینك بخر دات كام به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اگر می بینید كه حدودا هر روز از یك تكنولوژی جدید باتری در اخبار صحبت می شود، به این علت است كه تعداد بی شماری از تحقیقات طی پنج یا ۱۰ سال قبل بر روی توسعه باتری ها شروع شده و الان این تحقیقات در حال به ثمر نشستن است.
تمركز زیادی بر حوزه توسعه باتری ها وجود دارد، چون كه برق نقش مهمی در آینده ما ایفا می كند. دانشگاه "دیكین"(Deakin) استرالیا بدین منظور در سال ۲۰۱۶ مركز تحقیق و توسعه باتری خویش را تاسیس كرد كه به صورت عمده به پیشرفت فناوری ذخیره انرژی معروف به "BatTRI-Hub" اختصاص داده شده است. حالا محققان این مركز اعلام نموده اند كه یك نمونه اولیه از باتری لیتیومی جدید با بعضی از خواص بسیار جالب ساخته است.
باتری مورد نظر، یك سلول كیسه ای مسطح یك آمپر ساعتی است و از یك آند فلزی لیتیوم استفاده می نماید كه به ۵۰ درصد توانایی ذخیره انرژی بیشتری در مقایسه با سلول های امروزی دارد. این باتری همینطور از یك الكترولیت مایع یونی استفاده می نماید كه یك نمك است كه در دمای اتاق به شكل مایع است و دارای چندین مزیت نسبت به فناوری كنونی است.
پروفسور "پاتریك هولت"، مدیر مركز تحقیق دانشگاه دیكین می گوید: مایعات یونی، غیر فرّار و در مقابل اشتعال، مقاوم هستند. به این مفهوم كه بر خلاف الكترولیتی كه هم اكنون در سلول های لیتیوم-یون بعنوان مثال در باتری های سامسونگ و تسلا استفاده می شود، مشتعل و منفجر نمی شوند.
وی ادامه داد: آنها نه تنها منفجر نمی شوند، بلكه وقتی گرم می شوند، عملكرد بهتری پیدا می كنند. ازاین رو دیگر نیازی به سیستم های خنك كننده گران قیمت و دست و پا گیر برای پیشگیری از گرم شدن باتری ها نیست.
از نظر تئوری، در نقطه مقابل این كه به ما گفته می شود از باتری های لیتیومی امروزی چگونه مراقبت نماییم، این مورد می تواند به ساخت یك باتری لیتیومی منجر شود كه می تواند بدون مشكل با سرعت بالایی شارژ و تخلیه شود.
البته باتری هایی كه داغ می شوند، برای تلفن های همراه یا لپ تاپ ها مناسب نیستند، اما بعنوان مثال می توانند برای وسایل نقلیه برقی بسیار مفید باشند.
دكتر "رابرت كر"، از محققان این مطالعه می گوید: استفاده از الكترودهای فلزی لیتیوم در باتری های لیتیوم فلزی در صنعت باتری رایج نیست، ازاین رو در مورد بهترین راه تولید این سلول ها در سطوح عملی اطلاعات كمی وجود دارد. حالا ما پس از سال ها توجه جدی به فرآیندهای تولید و جزئیات، به یك سطح معیار رسیده ایم كه مطمئناً سبب می شود توجه همگان جلب شود. در حالیكه تنها یك گام در راه رسیدن به سلول های ۱.۷ آمپر ساعتی فاصله داریم كه بزودی تولید خواهند شد، این یك نقطه عطف مهم در باتری ها برای نمایش تكنولوژی جدید است.1398/12/17
21:42:37
5.0 / 5
760
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳