اعلام شرایط جدید رجیستری

اعلام شرایط جدید رجیستری لینک بخر دات کام: با بیان بازبینی مجدد در روند رجیستری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی، طی بررسی و مصوبات صورت گرفته، پروسه به نحوی برنامه ریزی شده است که ایستایی در مبادی ورودی به حداقل رسیده و محدود به احراز هویت مسافر و گوشی تلفن خواهد شد و مابقی به پس از ورود منتقل می شود.


به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از ایسنا، اوایل شهریورماه خاندوزی-وزیر اقتصاد- در بازدیدی از گمرک امام خمینی (ره) در جریان روند رجیستری قرار گرفت و طی آن مسئولان گمرک اعلام نمودند باتوجه به شرایط حاکم، ایستایی در رجیستری در مبادی ورودی وجود دارد که نیاز به اصلاح پروسه و حداقل حضور است.
به دنبال آن وزیر اقتصاد طی نامه ای به رییس کل گمرک اصرار کرد که با تشکیل کارگروه، شرایطی تشکیل گردد که رجیستری حضوری به کمترین زمان کم شده و یا حتی حذف شود.
آخرین وضعیت تغییر پروسه رجیستری در مبادی ورودی موضوعی است که در گفت و گو با معاون فنی گمرک مورد بررسی قرار گرفت و وی توضیحاتی در این رابطه ارائه کرد.
ارونقی اظهار داشت: باتوجه به تکلیف تعیین شده در خصوص حذف کلیه ایستایی های موجود در پروسه رجیستری گوشی تلفن همراه مسافرین ورودی و انجام پروسه بصورت غیرحضوری، با تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه های مربوطه چالش های موجود مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاداتی در این رابطه تصویب گردید.

فقط احراز هویت مسافر و گوشی در مبادی ورودی
بگفته وی با توافقات و مصوبات اخیر در گمرکات فقط احراز هویت شخص مسافر و گوشی تلفن همراه وی در مبادی ورودی توسط گمرک در حداقل زمان ممکن صورت خواهد گرفت.
معاون فنی گمرک ایران افزود: کلیه کنترل های لازم بعدی در امتداد رجیستر کردن گوشی همچون کنترل گذرنامه بوسیله سرویس ناجا و وجود سیمکارت به نام مسافر ورودی، بطور کاملا غیرحضوری و در فرصت یک ماه از تاریخ ورود مسافر در سامانه مربوطه صورت خواهد گرفت.
این مقام مسئول در گمرک ایران با تاکید بر اینکه هیچ پروسه اضافی همچون تکمیل فرم، پرداخت حقوق ورودی و یا سایر فرآیندها در مبادی ورودی گمرک انجام نخواهد شد، تصریح کرد که به گمرکات تذکر داده ایم در صورت وجود هرگونه ایستایی دراین زمینه با آنها برخورد خواهد شد.

ارائه برخط سرویس مسافری روی اینترنت
وی همین طور با اشاره به اینکه گمرک ایران به زودی نسبت به ارائه برخط سرویس مسافری بر روی اینترنت اقدام می کند، اظهار داشت: بر این اساس مسافرین ورودی می توانند قبل از ورود یا هنگام ورود به کشور نسبت به وارد کردن اطلاعات و IMEI گوشی تلفن همراه خود به شرط کنترل اولیه توسط گمرک اقدام نماید که این مساله اطلاع رسانی خواهد شد.
ارونقی با اشاره به اینکه ارزش کلیه مدلهای گوشی تلفن همراه در سامانه، جهت ادامه پروسه رجیستری تعریف و اعمال شده است، افزود: مسافرین ورودی می توانند در هنگام رجیستر کردن گوشی تلفن همراه با مراجعه به سامانه اطلاعات لازم در این خصوص را مورد استفاده قرار دهند.
این تغییرات در حالی رخ می دهد که پروسه رجیستری از سال قبل بصورت حضوری در گمرک بسیار محدودتر از قبل شده بود؛ بطوریکه از نیمه مهرماه ۱۳۹۹، با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه های مربوطه، انجام رجیستری گوشی باید در مبادی ورودی و بصورت کاملا حضوری انجام می شد اما تشکیل صف های طولانی و معطلی فراوان سبب اعتراضات زیادی از طرف مسافران شد.
در عین حال که گمرک ایران نیز به سبب ازدحام جمعیت با مشکلاتی در این رابطه روبه رو شده بود که در مجموع در وضعیت کرونائی موجود امکان رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی فراهم نبوده و عاملی برای شیوع بیماری کووید-۱۹ شده بود.
بر این اساس در آذرماه، گمرک ایران در نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با ارائه گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که باتوجه به تبعات رویه حضوری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، عمدتاً بصورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد که به دنبال آن قرار شد از اول دی اجرائی شود که در دستور کار نیز قرار گرفت، ولی با شرایط جدید این پروسه نیز کوتاه تر و ایستایی کمتر خواهد شد.

منبع:

1400/07/03
09:07:16
5.0 / 5
579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴