ضرورت توجه به مسئله بازی های کودکان در فضای مجازی

ضرورت توجه به مسئله بازی های کودکان در فضای مجازی دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به اینکه سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، حافظ نسل آینده کشور است، اظهار داشت: باید به مسئله بازی های فضای مجازی در حوزه کودکان توجه شده و همینطور نقش خانواده ها در این سند پررنگ تر شود.


به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از ایسنا، «سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی» اوایل سالجاری بود که توسط شورایعالی فضای مجازی به تصویب نهایی رسید. برپایه سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، مقرر شد کلیه سکوها و عرضه دهندگان محتوا و خدمات فضای مجازی در مدت یکسال، نسبت به صیانت از داده ها، رده بندی و تفکیک محتوا و خدمات ویژه هر رده سنی از خدمات عمومی اقدام نمایند.
همینطور یکی از وعده های عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسیدگی به وضعیت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان بوده است. وی در زمان عرضه برنامه هایش در مجلس، ضمن اشاره به لزوم پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی، اظهار داشته بود: امروز خانواده های ما از حضور کودکان و فرزندان خود در فضای مجازی نگران هستند. از آنجاییکه حتی کشورهای تولیدکننده این فناوری، ابزارهایی برای خانواده ها جهت مدیریت کودکان خود در این فضا فراهم نموده اند، ما هم باید این نگرانی را برای خانواده ها برطرف نماییم.
او با اعلان اینکه ما مردم و بخصوص کودکان و نوجوانان را بی پناه در فضای مجازی رها کرده ایم، اظهار داشت: بیشتر از ۱۵ سال است که کشورهای مختلف برای این مورد دغدغه دارند و نگران صدمه کودکان از فضای اینترنت هستند. در این سال ها دو بار در اجلاس جامعه اطلاعاتی ژنو در نشست در ارتباط با صیانت از کودکان در محیط آنلاین شرکت کردم و متوجه شدم که دنیا برای این مورد دغدغه دارد.
در این راستا اولین نشست کارگروه اجرایی سازی «سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی» در مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد و کلیات این سند مورد تأیید تمامی دستگاه ها و سازمان های مربوطه قرار گرفت. سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورایعالی فضای مجازی در این جلسه اظهار داشت: سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی یکی از مهم ترین سندهایی است که در جهت تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد رها بودن فضای مجازی تدوین شده، چونکه بر صدمه پذیرترین بخش جامعه که کودکان هستند تاکید داشته و برای کاهش صدمه پذیری در این عرصه موثر است.
وی ادامه داد: این سند حاصل مذاکرات مختلف با سازمان ها و دستگاههای ذی ربط بوده و باید تمامی مسؤلان همت کنند تا این مهم به انجام برسد تا بخش بزرگی از فضای مجازی که به صورت بسیار حساس، نسل آینده ما را می سازد، بیشتر از پیش امن و قابل استفاده گردد و بتوانیم در مقابل صدمه های فضای مجازی از کودکان و نوجوانان حفاظت نماییم. سند صیانت احتیاج به نگاه حمایتی دارد و میتوان برای اجرای این سند از ظرفیت خیلی از سازمان های فعال دراین حوزه هم بهره برد و مرکز ملی فضای مجازی از این همکاری استقبال می کند.
این جلسه با حضور مسؤلان دستگاههای مرتبط همچون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دادگستری، حوزه علمیه قم، دادستانی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما، سازمان بهزیستی و اعضای حقیقی شورایعالی فضای مجازی برگزار شد و در مورد چگونگی تشکیل کمیته مدیریت، راهبری و تدوین مقررات عمومی، پیگیری اقدامات ضروری و وظایف دستگاه ها و تاکید بر مباحث کارگروه مقابله با صدمه های فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی تبادل نظر صورت گرفت.1400/09/02
16:12:36
5.0 / 5
147
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اینترنت , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵