چطور صفحات فیشینگ را تشخیص دهیم؟

چطور صفحات فیشینگ را تشخیص دهیم؟ به گزارش لینک بخر دات کام افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، با بررسی پروتکل https، آدرس درگاه و همینطور محتوای صفحه، اصل یا فیشینگ بودن آن صفحه را تشخیص داده و می تواند از وارد کردن اطلاعات بانکی در صفحات جعلی جلوگیری نماید.


به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از ایسنا، یکی از طریق های کلاهبرداری که این روزها کسانی که با روش های فناوری اطلاعات آشنایی دارند، اقدام می کنند، فیشینگ است، بدین ترتیب که با راه اندازی سایت های جعلی مشابه سایت اصلی، اطلاعات افراد را عمدتا برای سوءاستفاده های مالی سرقت می کنند. این روش باآنکه با راه اندازی رمز دوم پویا تا حد زیادی کاهش یافته، اما همچنان قربانی هایی دارد.
هرچند بارها از جانب مسئولان اخطار داده شده که به آدرس سایت هایی که برایشان ارسال می شود، توجه داشته باشند و همینطور پیامک های قضایی یا دیگر سازمان های دولتی و حاکمیتی، با شماره های شخصی ارسال نمی گردد، علیرغم این همچنان احتمال فریب خوردن کاربران وجود دارد. نمونه یکی از پیام هایی که کاربر را به صفحه فیشینگ هدایت می کند، در زیر آمده است:


افزونه ضدفیشینگ درگاه بانکی، توسط مرکز آپا دانشگاه سمنان با حمایت مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای)، برای شناسایی درگاه های جعلی پرداخت اینترنتی ساخته شده است. افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، با بررسی پروتکل https، آدرس درگاه و همینطور محتوای صفحه، به صورت خودکار اصل یا فیشینگ بودن آن صفحه را تشخیص داده و در صورتیکه درگاه پرداخت الکترونیکی را جعلی تشخیص دهد، آدرس درگاه را جهت بررسی بیشتر به سرور ارسال خواهد نمود.
با استفاده از این افزونه، با رفتن به درگاه بانکی سایت ها در صورتیکه صفحه پرداخت اصل باشد، پیامی در خصوص اصل بودن آن نمایش داده می شود و شما می توانید با خیال آسوده پرداخت اینترنتی خویش را انجام دهید. در صورت جعلی بودن هم یک پیام اخطار نمایش داده شده و جهت بررسی بیش تر به صفحه وب افزونه هدایت می شوید. در این هنگام پرداخت خویش را انجام نداده و آدرس سایتی که توسط آن به درگاه جعلی هدایت شده اید را در قسمت گزارش مردمی ارسال کنید.
استفاده از متدولوژی کارامد در تشخیص درگاه های پرداخت جعلی، تشخیص خودکار درگاه های جعلی و ارسال پیغام اخطار به کاربر در صورت مواجه با درگاه فیشینگ، از خصوصیت های افزونه ضدفیشینگ درگاه بانکی است، که نسخه های آن برای مرورگرهای کروم، فایرفاکس و یاندکس در دسکتاپ و مرورگرهای فایرفاکس و یاندکس در موبایل موجود است. همینطور تا کنون ۲۰۱۳ درگاه جعلی توسط این افزونه شناسایی شده است.
جهت استفاده از افزونه افزونه ضدفیشینگ درگاه بانکی، با کلیک روی آیکون افزونه در کنار نوار آدرس و خواندن خط مشی رازداری، روی گزینه فعال سازی کلیک کنید تا افزونه فعال شود. با فعال بودن افزونه، در صورت تشخیص درگاه جعلی پرداخت اینترنتی یک اخطار برای شما نمایش داده شده و جهت بررسی بیشتر URL آن به سرور ارسال خواهد شد. ازاین رو فقط درگاه هایی امن هستند که افزونه پیام اصالت آنرا به شما نشان دهد، در غیر این صورت درگاه جعلی است.
از آنجائیکه بررسی ها نشان داده است اغلب قربانیان فیشینگ از راه گوشی همراه گرفتار این دام می شوند، برای حفظ امنیت پرداخت الکترونیک و پیشگیری از سرقت کارت های بانکی خود سفارش می شود مرورگر یاندکس یا فایرفاکس اندروید را روی گوشی همراه خود نصب کرده و با نصب افزونه ضد فیشینگ روی آن، پرداخت اینترنتی مطمئنی داشته باشید.
منبع:

1401/01/28
07:31:14
5.0 / 5
403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳