رصد اراضی کشور با هوش مصنوعی توسط پنجره واحد مدیریت زمین

رصد اراضی کشور با هوش مصنوعی توسط پنجره واحد مدیریت زمین به گزارش لینک بخر دات کام، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: رویکرد استفاده از هوش مصنوعی در کارهای سامانه زمین و خصوصاً در زیرسامانه پایش اراضی کشور با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای بطور جدی مد نظر قرار گرفته است.به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از ایسنا، اجرای پروژه های دولت الکترونیکی یکی از مهم ترین اقدامات برای اجرای شعار امسال به نام «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» عینیت یافته است. سازمان حفاظت محیط زیست نیز همگام با دیگر دستگاه های دولتی و غیردولتی در امتداد تحقق این هدف و اجرای شعار محیط زیستی سال با عنوان «محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه»، موضوع دولت الکترونیک را در سرلوحه برنامه های خود قرار داده است. بر این اساس، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک است که بمنظور ایجاد سهولت در ارائه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و به راه افتاده است.

ثبت و صدور مجوزهای در رابطه با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین در رابطه با حوزه زمین، اهداف چهارگانه سامانه است. به عبارت دیگر زمین، سامانه ای است که امکان ثبت درخواست و پیگیری بصورت الکترونیک و بدون مراجعه حضوری را برای متقاضیانی فراهم می آورد که قصد اقداماتی نظیر تغییر کاربری، تفکیک، تجمیع، واگذاری و ساخت و ساز در اراضی و املاک کشور را دارند.

سامانه زمین دارای دو زیرسامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است و اکنون به آدرس https: //iraneland.ir قابل دسترس و استفاده برای کاربران است. سامانه پایش اراضی به عنوان یکی از دو بخش اصلی سامانه «پنجره واحد مدیریت زمین» با رصد کردن استانهای اصفهان، البرز، قزوین و زنجان آغاز به کار کرده است و ماموریت ویژه جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و حفظ جنگلها و مراتع را دنبال می کند. ذینفعان سامانه پایش اراضی را طیف قابل توجهی از دستگاه هایی می سازند که به صورتی تکلیف قانونی برای حفظ، نگهداری و مدیریت اراضی کشور به عهده آنها گذاشته شده است که در این خصوص می توان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان محیط زیست، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمان امور اراضی، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اشاره نمود.

در همین رابطه مدتی پیش معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوی اطلاعات ایران از تسهیل از تسهیل پروسه صدور مجوزها در زمینه زمین آگاهی داد و گفته بود با برقراری ارتباط میان سامانه های زمین و درگاه ملی مجوزها از این پس متقاضیان دو خدمت صدور جوازهای تغییر کاربری اراضی و تاسیس شهرک می توانند بصورت غیرحضوری نسبت به ثبت و پیگیری درخواست های خود اقدام نمایند.

معاون دولت الکترونیکی اتصال سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به درگاه ملی مجوزهای کشور را یکی از اساسی ترین پایه های توسعه خدمات زمین محور در کل کشور تا آخر سال جاری دانست و اضافه کرد: تا قبل از این متقاضیان دو خدمت «صدور مجوز تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها» و «صدور جواز تأسیس شهرک یا نواحی صنعتی غیردولتی» ناگزیر به پیمودن فرآیندی زمان بر و طولانی بودند تا بلکه بتوانند از آخرین وضعیت درخواست مجوز خود مطلع شوند. اما با تعاملاتی که میان سامانه های زمین و درگاه ملی مجوزها صورت گرفت از ۳۰ مهرماه سال جاری در گام ابتدایی، اتصال لازم برای خدمات یاد شده برقرار شد و کوشش برای تسری پیداکردن این مهم به کلیه خدمات حوزه زمین ادامه می یابد.

موحد، با بیان اینکه اتصال سامانه های زمین و مجوزها فقط یک رویداد فنی نیست و اثرات آن نقش قابل توجهی را در جلوگیری از سردرگمی متقاضیان ایفا می کند؛ اظهار داشت: هم اکنون استعلاماتی نظیر وضعیت ملی بودن اراضی، حریم راه، حریم راه آهن، حریم خطوط و تأسیسات آب و فاضلاب، حریم خطوط و تأسیسات فرودگاهی، اصالت مجوزهای زیست محیطی، اصالت جواز تأسیس صنعتی و سایر استعلامات پایه مورد نیاز جهت دریافت مجوز در کوتاه ترین زمان ممکن بصورت الکترونیکی گرفتن می شود که نقش مهمی را در صرفه جویی زمان و هزینه مردم به عهده دارد.

پس از آن سازمان فناوری اطلاعات اعلام نمود پنجره واحد مدیریت زمین، ارائه خدمت «استعلام تعیین حدود وضعیت اراضی روستایی» را آغاز نموده است؛ این خدمت که هم اکنون بصورت پایلوت در دو روستای سراوان واقع در استان گیلان و نرگان واقع در استان اصفهان شروع به فعالیت نموده به بررسی وضعیت جانمایی زمین مطابق با طرح هادی روستا می پردازد و بر اثر آن متقاضیان می توانند نسبت به وضعیت داخل یا خارج طرح هادی بودن زمین خود، باخبر شوند.

گفتنی است این استعلام به این علت حائز اهمیت بوده که در صورت وقوع زمین در محدوده طرح هادی، امکان گرفتن مجوزهای لازم و قانونی بر روی اراضی با کاربری های مختلف همچون کاربری مسکونی برای متقاضی فراهم خواهد بود. خدمت استعلام تعیین حدود اراضی روستایی با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به آدرس https: //iraneland.ir/ به راه افتاده است و پاسخ آن در کوتاهترین زمان ممکن مشخص می شود.

طبق این گزارش، همین طور سامانه پنجره واحد مدیریت زمین با ارائه خدمتی جدید به متقاضیانی که برای اجرای طرح های خود در خارج از حریم شهر، روستا و شهرک ها در پی یافتن زمین هستند؛ امکان ثبت درخواست مجوز الکترونیکی واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیرکشاورزی را فراهم نموده است.

اما بتازگی طبق اعلام این سازمان، محمد خوانساری-معاون وزیر ارتباطات- در ششمین همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، پنجره واحد مدیریت زمین را یک نمونه موردی مناسب از تکامل هوشمندسازی خدمات الکترونیکی با اثر متقابل بر تکنولوژی های جدید دانست که قادر می باشد بصورت چابک به ارائه خدمات به مردم بپردازد.

سامانه زمین از نظر آمار

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، پنجره واحد مدیریت زمین را جزو معدود سامانه هایی در کشور دانست که با تاکید بر یکپارچه سازی و در عین حال حکمرانی داده ها به حل مشکلات مردم می پردازد و در تشریح جزئیات آماری این مهم اظهار داشت: ۴۷ دستگاه اجرائی حسب وظایف قانونی خود مشغول به بهره برداری از خدمات سکوی نرم افزاری و سخت افزاری به وجود آمده توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران تحت عنوان سامانه زمین هستند که این دستگاهها در صدد ارائه ۲۴۱ خدمت و بیش از 6000 زیرخدمت دارای شناسه هستند. سامانه زمین دارای دو بخش اساسی است که شامل درگاه ارتباطی متقاضیان خدمات زمین است که فعلا در ۱۲ استان کشور و زیرسامانه پایش اراضی کشور که در ۱۰ استان کشور استقرار یافته است و مقرر است تا آخر سال جاری به تمامی استانهای کشور تسری یابد.

نقش هوش مصنوعی در عملکرد زمین

خوانساری به تبیین چگونگی کاربرد هوش مصنوعی به عنوان بازوی اساسی فعالیت زمین پرداخت و اظهار داشت: رویکرد استفاده از هوش مصنوعی در کارهای سامانه زمین و خصوصاً در زیرسامانه پایش اراضی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره ای بطور جدی مد نظر قرار گرفته است بطوریکه ردپای استفاده از هوش مصنوعی در شناسایی تغییرات مبتنی بر ایجاد هسته پردازشگر تصاویر ماهواره ای در سامانه زمین مشهود و نیاز است اقدامات و فعالیتهایی که تا کنون بصورت نیمه سیستمی انجام شده است با کمک نخبگان و متخصصان داخلی تکامل یابد.

وی در ادامه ضمن دعوت از جامعه علمی و شرکت های دانش بنیان اعلام کرد، در امتداد تحقق این اهداف، آمادگی دریافت هرگونه پیشنهاد فنی جامع مبتنی بر نیازمندی های استقرار هسته پردازشگر تصاویر ظرف یک ماه آتی وجود دارد.

زمین؛ تحقق بالاترین سطح بلوغ تعامل پذیری

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین را به علت انطباق با سطوح (فنی، معنایی، فرآیندی و قانونی) چارچوب تعامل پذیری کشور(IGIF) و همین طور چارچوب و مدلهای مرجع معماری سازمانی، به عنوان یکی از سامانه های پیشرو در هوشمندسازی خدمات الکترونیکی توصیف کرد که بدنبال دستیابی به بالاترین سطح بلوغ تعامل پذیری یعنی تعامل پذیری بین سازمان هاست که با ایجاد تعامل منسجم با قوای سه گانه این مهم دنبال می شود.

طبق اعلام خوانساری، زمین در زمینه عمل قوه قضائیه، مزایایی مانند پیش گیری از جعل مجوز و استعلامات، جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال و سهولت در برخورد با تخلفات را به ارمغان آورده است. در همین راستا، ایجاد بانک الکترونیکی یکپارچه، ساماندهی فرآیندهای حوزه اراضی و املاک، کاهش مراجعات حضوری، حذف امضاهای طلایی و افزایش رضایتمندی مردم را برای قوه مجریه یا دولت به دنبال داشته است و در نهایت نظارت آسان و فعال بر اجرای قوانین و همین طور برنامه ریزی جهت لطمه شناسی و تنقیح قوانین مرتبط را در زمینه عمل قوه مقننه تسهیل می کند.

منبع:

1401/08/29
14:37:36
5.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱