معاون رگولاتوری:

بدون ارتباطات ثابت به فناوری های جدید نمی رسیم

بدون ارتباطات ثابت به فناوری های جدید نمی رسیم لینك بخر دات كام: معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: بدون توسعه ارتباطات ثابت در دسترسی به فناوری های جدید مانند اینترنت اشیاء و 5G موفق نخواهیم شد.


نسترن محسنی در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: در زمان شروع نظم دهی به همه فعالیت های حوزه ارتباطات ثابت سیمی در قالب دو پروانه شبكه محور و خدمت محور در قالب صدور پروانه های FCP و SERVCO، دارندگان پروانه های تلفن همراه به واسطه پروانه ارتقای دریافتی از رگولاتوری، بسیار چابك و با سرمایه گذاری وسیع به توسعه و ارتقای گسترده شبكه های خود از 2G به 3G و 4G پرداختند و اقبال مردم به استفاده از دیتای موبایل افزایش یافت.
او اضافه كرد: رویكرد در پیش گرفته شده به سمت ارتباطات موبایل، باتوجه به محدودیت موجود در ارتباطات موبایل و به طور خاص محدودیت منابع محدود در اختیار و فركانس، نمی تواند در سال های آتی پاسخگوی تمام و كمال نیاز كشور و خواست مردم باشد و باید هرچه سریع تر و با تمام قوا برای بخش ثابت بعنوان یكی از اصلی ترین مولفه های حوزه ارتباطات گام برداشت.
محسنی با اشاره به اینكه این موارد بدون درنظرگیری فناوری های نسل جدیدتر مانند IoT و 5G است، اظهار داشت: اگر این فناوری ها را هم اضافه نماییم، بدون توسعه ارتباطات ثابت توفیقی در دسترسی به فناوری های جدید نخواهیم داشت.
او اضافه كرد: بر همین مبنا در این مقطع زمانی باید توسعه و ارتقای فناوری های حوزه ثابت و به طور خاص حوزه ثابت مبتنی بر كابل مورد توجه قرار گیرد و از ابزارهای ممكن برای ارتقای آن بهره گرفت.
معاون رگولاتوری با اشاره به اینكه در نمونه های موفق دنیا نسبت مصرف داده بر بستر ارتباطات ثابت به مصرف داده بر بستر ارتباطات بی سیم و موبایل، نسبت چند 10 برابری است، اعلام نمود: چنانچه وضعیت بسترهای ارتباطی ثابت كابلی كشور بهبود یابند، ضمن اثربخشی بر توسعه محتوای داخلی، منجر به تعادل و بالانس بهره برداری از شبكه های موبایل و ثابت خواهد شد.
به گفته محسنی، افزایش محتوا در گذر زمان، اجتناب ناپذیر و ظرفیت ها در شبكه موبایل محدود است و از جانب دیگر جایگاه محتواهای حجیم نظیر ویدئو، ارتباطات ثابت است.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: راه تسریع در دستیابی به شبكه ثابت مبتنی بر فناوری های روز، استفاده از تمامی بسترهای ممكن برای توانمدسازی و تقویت حوزه ارتباطات ثابت كابلی است. برای این موضوع، راه های متفاوت امتحان شده ای در دنیا وجود دارد كه هر كشوری بسته به شرایط و اهداف خود، یك یا دو راهكار را مد نظر قرار داده و به تقویت حوزه ارتباطات ثابت كمك كرده است.
به گفته او همچون این راهكارها می توان به یارانه دهی مستقیم و غیرمستقیم، استفاده از زیرساخت های نهادهای عمومی نظیر فیبر و داكت شهرداری یا فیبر و دكل های شبكه های توزیع، استفاده حداكثری از ظرفیت بالفعل اپراتور غالب با استفاده از جداسازی ساختاری بخش های خرده فروشی از عمده فروشی این اپراتورها و تولید یك شركت از فعالان حوزه ارتباطات ثابت و Netco مشترك اشاره نمود.1397/07/05
21:26:31
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵