توسط سازمان فضایی ایران؛

نقشه نرخ پیشرفت و پراكندگی جغرافیایی ویروس كرونا منتشر گردید

نقشه نرخ پیشرفت و پراكندگی جغرافیایی ویروس كرونا منتشر گردید به گزارش لینك بخر دات كام سازمان فضایی ایران نقشه نرخ پیشرفت انتشار ویروس كرونا و پراكندگی جغرافیایی مبتلایان به این بیماری را به تفكیك استان بر اساس داده های ماهواره های سنجش از دور منتشر نمود.


به گزارش لینك بخر دات كام به نقل از مهر، گزارش نرخ پیشرفت ویروس كرونا كه از جانب سازمان فضایی ایران انتشار یافته به تفكیك استان ها مربوط به بازه زمانی ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ است. این نقشه نرخ پیشرفت انتشار ویروس كرونا و شیب نمودار تغییرات تعداد مبتلایان را به تفكیك استان، بر مبنای اطلاعات درج شده در مراجع رسمی كشورمان نشان داده است.
همانطور كه مشاهده می شود، سرعت انتشار ویروس در استان های مختلف متفاوت می باشد. استان تهران با نرخ ۱۴.۸۵ و استان كهكیلویه و بویر احمد با نرخ یك دهم (۰.۱) به ترتیب بیشترین و كمترین نرخ های سرعت انتشار بیماری را داشته اند. استانهای قم، گلستان، مازندران، گیلان و خراسان رضوی دارای نرخ رشد بالایی بوده كه نیازمند رعایت هرچه بیشتر مردم این استان ها به سفارش های بهداشتی است. گزارش زمان انتشار ویروس به تفكیك استان ها
بر طبق این نقشه، استان قم نخستین استانی است كه درگیر این ویروس شده است. به صورت رسمی و بنا به گزارش وزارت بهداشت، در این استان در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ویروس كرونا مشاهده شد. استان بوشهر آخرین استانی بود كه در تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳ یعنی حدود ۱۵ روز پس از قم درگیر این ویروس شد. بر مبنای نقشه فوق در كلیه استان های ایران این ویروس انتشار داشته و حدود ۱۵ روز طول كشیده كه این ویروس در تمامی استانها منتشر شود. این امر نشان از سرعت بالای انتشار این ویروس دارد. مطابق اطلاعات عرضه شده در این نقشه، به جز چند مورد استثنا، استان های نزدیك قم زودتر از استان های دورتر گرفتار این ویروس شده است. همانطور كه مشاهده می شود مناطق شمالی كشور زودتر از سایر نقاط درگیر این ویروس شده و سپس به ترتیب مناطق غربی، شرقی و جنوبی كشور را تحت تأثیر قرار داده است. در همین حال این سازمان نقشه پراكندگی جغرافیایی مبتلایان به ویروس كرونا در سطح كشور را با استفاده از تكنیك های زمین آمار و به روش محاسبه وزن دهی معكوس فاصله (IDW) منتشر نموده است.
همانطور كه در این نقشه مشاهده می شود تمركز مبتلایان به این ویروس در استان های تهران، مازندران، اصفهان، قم، گیلان، البرز، سمنان و مركزی است. با عنایت به سرعت شیوع كرونا در كشور شناخت بیمارستان ها و مراكز درمانی كه پذیرای مبتلایان یا افراد مشكوك به به كرونا باشند هم بسیار مهم می باشد. براین اساس متخصصان حوزه سنجش از دور و اطلاعات مكانی، نقشه مراكز درمانی پذیرش كننده بیماران مبتلا به ویروس كرونا را هم تهیه كرده­ اند. با اضافه كردن نقشه این بیمارستان ها در گوگل مپ، كار برای شناسایی این مراكز بسیار راحت شده است.
از راه این لینك امكان دسترسی به این نقشه وجود دارد. سازمان فضایی ایران اعلام نمود: تنها راه شكست زنجیره انتشار این ویروس، ماندن در خانه است. پس در خانه بمانیم.

1399/01/01
22:04:47
5.0 / 5
1063
تگهای خبر: گوگل , لینك , متخصص , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵