تلفن همراه در ایران از تركیه و دبی ارزان تر است

تلفن همراه در ایران از تركیه و دبی ارزان تر است لینک بخر دات کام: بگفته رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن موبایل ایران، حالا تنها تلفن همراه گران تر از دوران قبل از رجیستری نیست، بلکه ارزان تر است و کاربران می تواند با چهار میلیون تومان یک تلفن همراه با امکانات کامل بخرند.


به گزارش لینک بخر دات کام به نقل از ایسنا، رضا قربانی با اعلان اینکه چیزی تخت عنوان هزینه رجیستری وجود ندارد، اظهار داشت: با اجرای رجیستری، در حقیقت جلوی قاچاق کالا گرفته شده و بدین سبب تلفن همراه از مبادی قانونی وارد کشور می شود که طبیعتاً باید سود تجاری، حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده برای کالا پرداخت گردد. مجموع این هزینه ها، هزینه ای است که کلیه کالاهای وارداتی پرداخت می کنند. در صورتیکه اغلب کاربران تلفن های همراه گمان می کنند هزینه ای بابت رجیستری تلفن همراه گرفته می شود.
وی با اعلان اینکه طرح رجیستری تلفن همراه از نظر شفاف سازی بازار موبایل کاملاً موفق بوده است، اضافه کرد: تا قبل از اجرای رجیستری، ۹۸ درصد بازار تلفن همراه بوسیله قاچاق تامین می شد، اما حالا ۱۰۰ درصد تلفن های همراهی که وارد کشور می شوند، قانونی هستند. بدین سبب امروز هیچ کس نمی تواند حتی یک موبال قاچاق وارد کشور کرده و از آن استفاده نماید و قاچاق گوشی به صفر رسیده است.
عضو هیئت مدیره و رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن موبایل ایران اجرای طرح رجیستری را مانع قاچاق ارز نیز دانست و اظهار نمود: وقتی کالایی به صورت قاچاق وارد کشور می شود، سبب قاچاق ارز شده و ارز آن نیز بر بازار غیررسمی کشور فشار می کند و منجر به بالا رفتن قیمت ارز، خارج از کنترل بانک مرکزی می شود و با اجرای رجیستری، قاچاق ارز به این روش هم به صفر رسیده است.
قربانی با اشاره به واردات چمدانی گوشی به روش مسافری بیان کرد: قبلاً با سوءاستفاده از رویه مسافری، قاچاق تلفن همراه صورت می گرفت، یعنی افراد به اسم مسافر تلفن همراه را وارد کشور کرده و مبادرت به رجیستری می کردند، اما حالا این روش از صرفه افتاده است. بدین سبب امروز قاچاق تلفن همراه نه به صورت کلان و نه به صورت خرد اتفاق نمی افتد.

تلفن همراه ارزان تر از دوران قبل از رجیستری است
وی که در گفت و گو با رادیو سخن می گفت، با اعلان اینکه هم اکنون تلفن همراه در ایران از ترکیه و دبی ارزان تر است، اظهار نمود: حالا نه فقط تلفن همراه گران تر از دوران قبل از رجیستری نیست، بلکه ارزان تر است. امروز می توانید با حدود چهار میلیون تومان یک تلفن همراه با امکانات کامل که پاسخگوی نیازهای شما باشد، بخرید.
عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل ایران با اشاره به مصوبه مجلس درباره رجیستری تجهیزات سیمکارت خور اظهار داشت: در ابتدای سال ۱۳۹۸ مصوب شد تمام تجهیزات دیجیتالی که سیمکارت دریافت می کنند، رجیستر شوند. درواقع قرار بود در فاز دوم رجیستری تلفن همراه، تمام ابزارهای دیجیتال همچون تبلت و ساعات هوشمند رجیستری شوند اما در آن زمان اجرا نشد. این مسئله سبب شد مجلس شورای اسلامی به این مساله ورود و آنرا به صورت قانون تصویب کند که بخش های اجرائی مجبور به انجام این طرح شوند.
قربانی درباره نحوه رجیستری تجهیزاتی که سیمکارت ندارند نیز توضیح داد: آن چیزی که زیرمجموعه انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت است، به تلفن همراه و تبلت برمی گردد و درباره تبلت باید گفت کالایی که وارد می شود از نظر استاندارد، مورد تایید سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی است و گارانتی دارد. اما درباره باقی تجهیزات سیمکارت خور مانند روترها و مودم ها، از تکنولوژی eSIM (سیم کارت الکترونیکی) استفاده می شود که زیرمجموعه اتحادیه آی تی است.
منبع:

1399/12/13
22:50:10
5.0 / 5
487
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵